Kızkalesi Yeni Efsanelerini Bekliyor.

Kızkalesi'nin Tanıtımı İçin Film Festivali Düzenlenecek

Mersin'in Erdemli ilçesindeki Kızkalesi'nin tanıtımına katkı amacıyla uluslararası film festivali düzenlenmesi için çalışma başlatıldı.

Erdemli Belediyesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Kızkalesi'nin tanıtımına katkı amacıyla uluslararası film festivali düzenlenmesi için çalışma başlattı.

Kızkalesi ve çevresinde inceleme yapan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, gazetecilere, Kızkalesi'nin, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne girmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Kıyıdan 200 metre açıktaki tarihi yapının, dünyanın ortak değeri haline geleceğini ifade eden Tollu, "Kızkalesi, eşine az rastlanan güzellikte bir eser. Denizin ortasındaki kale, sahilindeki altın sarısı kum, ayrı güzellik katıyor. Kızkalesi, tarihi ve doğası ile mükemmel başyapıt. Bu güzellik, yeterince tanıtılmadı. Bu eksiği gidermemiz lazım" dedi.

Kızkalesi'nin tanıtımı için uluslararası film festivali düzenleyeceklerini aktaran Tollu, "Ekiplerimiz, festivalin hazırlıklarına başladı. Hazırlıkları bir an önce bitirip, en kısa sürede bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Ayrıca burada turizmin gelişmesi adına ne yapabiliriz, bunun çalışmasını yapıyoruz. Kızkalesi'nin UNESCO listesine alınması, çalışmalarımıza güç kattı" diye konuştu.